4 Mayıs 2016 Çarşamba

İzmir Kitap Fuarı 2016 İzlenimleri


Fuar geçip gitmiş bu kız daha ne diyor ya dediğinizi duyar gibiyim :D Etkisi bitmedi fuarın :D Ardından bir hafta hasta yattım, serumlar yedim, yataktan kalkamadım ama olsundu, değmişti :) 

Fuar boyu yine harika bir ekipleydim, çok güzel insanlarla tanıştım, kaynaştım. Arada can sıkıcı şeyler olduysa da geçti gitti, onları unuttuk önümüze baktık :)

Öncelikle İzmir inanılmaz kalabalıktı. Sadece bir gün 10.45 gibi geldim fuara ama dışarıda deli gibi sıra vardı, katılımcı olmama rağmen içeri zar zor girdim. İlk hafta sonu nefes dahi almadan çalıştık, sanırım fuar boyu sadece pazartesi oturabildim. İzmir okuyucusu da farklıydı. Adana'da "Bana bu kitabı anlatır mısınız?" lafını çok duymuştum ama İzmir okuyucusu hazırlıklıydı, gözünü kitabına dikmişti ve bulduğunu alıp gitti :D Fuarın yeri de çok iyiydi. Resmen şehrin ortası. Çok kolay ulaşılabiliyordu. Bence fuarlar için bu çok önemli bir etken.

Mızıldananlara katılıyorum: fuar pahalıydı! Ve şu bazda pahalıydı: Adana fuarında %50 yaptığını gördüğüm bir yayınevi indirimini %30'a çekmişti. %35 yapan yayınevi %25'e. Olmamıştı sayın yayınevleri. Yapacaksanız her şehirde aynı şeyi yapın :(

Bizim stantımızda 5 TL'ye kitaplar vardı, hem de her zevke hitap ediyordu bu kitaplar. Stantın güzel kısımlarındandı.

Adana'ya gelmeyen Parodi Yayınları bu fuara gelmişti, tüm kitaplar 10 TL idi, çok iyiydi. Yine Adana'ya gelmeyen Dokuz&Böğürtlen Yayınevi de 10 TL'lik fiyatlarla göz dolduruyordu. Zaten o statta da vakit geçirdim, yayınevi sahibi Ali Osman Bey'le konuştum falan. Zaten benim bebeğim Tuba'nın kitabı da oradaydı, tabii ki ben de orada olacaktım :D Martı ve Nemesis kitap yine uygun fiyatlı stantlardandı.

Ve o anonsçu teyze! Arkadaşlar siz 1-2 defa gelip gidince size zevkli geliyor ama 9 günü o sesle geçirmek insanı öldürüyor! Bir ara şey dedi "Aracınızı çeker misiniz, bir bebek evine gitmek istiyor." Ben kaldım öyle. Hatta kitabının adı "Bir Bebek Daha" olan Büşra Doğa'ya da dedim, "Tam kitap adı bu, bir sonraki kitabının adı bu olsun," :D Ağlayarak sahibini arayan telefonlar mı dersiniz, unutulunca boynu bükük kalan kitaplar mı? Gerçi yalan olmasın her akşam kapanışta bize 1 (bir) sadece bir şarkı çalıyordu o kısım iyiydi :D


Cuma gecesi Tuba'nın oturma odası bu haldeydi :D 


Cumartesi gecesi Tuba'nın evine geçip poşetleri açtığımızda ortalık bu haldeydi :D Bu kitapların arasında hediye olanlar da var. Tuba'nın fuardan öce bana hediye aldığı kitaplar da var :D


Ne kadar da çalışan bir Gökçe :D


Aslıha Akagöz'ün son kitabını da imzalı aldım, stanttan çok kısa süreliğine çıktığım için tabii ki sohbet edemedik ama şöyle bir durum var. Nedense sürekli onu daha önce bir yerlerde görmüşüm gibi geliyor. Çok acayip bir durum :D Çözemedim, sonra çözeceğim :D


Yabancı ekibi! :) Herkesi çok sevdim! Derya ve Tuba'yla tanışıyorduk zaten ama diğer herkesi de tanıdığıma çok memnun oldum :)


Büşra Doğa, şeker kız kendisi, sevdim :) Bir de sanırım kırmızı kalemini stantta unuttu, biz onu imza kalemi yaptık :D


Nehir Erdem. Kendisinin kızına "yazarı da burada, alırsanız imzalatabilirsiniz" diyerek Nehir Erdem'in son kitabını satmaya çalıştım. Çünkü tanımıyordum! :D Allahııııım çok acayip bir durumdu :D


Ablan yazar bebeğim! Çünkü o Tuba! Çünkü o benim canım! :) Fuar onunla güzeldiiii :)


Ya Zeynep'in (Zeynep Işıklar) gülüşü çok şeker değil mi? İçi de öyle şeker işte :) Fuarda tanıştık ve inanılmaz sevdim! Muhabbeti güzel, içi güzel insanlardan :)


Müptoş! :D Can Abla stantın her şeyiydi. Sabah gelip bizi vitaminlere boğuşu harikaydı :) Seni seviyorum Can abla! :) Kızın Sena'yı da seviyorum. Sena için daha çok "Kaslı çocukların olduğu kitaplar"dan çıkarmaya bak :DCeren Deniz Yıldız. Bebeğim resmen. Fuar boyu 'ben yazarım ya ne çalışcam' gibi saçma şeyler demedi, geldi, bize yardım etti, kitaplarını imzaladı, bize börekler getirdi! Ay severim!Deryaaaaa <3 Kelimeler yetmez! :)Eren abiiiiiiiii *-* Ben tabii ki abi demiyorum ama stanta gelen böyle ciyakladığı için sürekli böyle dalga geçtim :D Ben Eren'i fuardan önce takip etmiyordum, açıkçası çok da sevmiyordum. Kendisine de söyledim videoları çok uzun ve durak vermeden konuşuyor :D Fuarın ilk kurulum günü uzak uzak durduk birbirimize. Benim yemeğim gelmeyince bana yemeğini teklif etti, işte o an kendisini sevebileceğimi anladım :D Neyse işte pazar günü ne oldu bilmiyorum biz o buzları kırdık ve bizce çok güzel bir arkadaşlık başladı. Kocaman gülüşü, neşesi, canı sıkıldıkça sarılmasıyla herkese bir Eren lazım :D Eren'in YouTube kanalı Eren Nadir Akşamoğlu


Selis is Selis, baby! Selis'i hiç duymamıştım fuardan önce. O yüzden fuarda tanışmamıza çok çok sevindim. Çok şeker biri ve çok harika videoları var YouTube kanalında. Onun için sizi şöyle alayım Bookie Jar Ya böyle kocaman kocaman sarılan, arada kafası karışan, sevimli mi sevimli bir insan. Sana sarılmayı da özlüyorum Selis! :)


Fuarda kader ikizim Özlem de vardı. Şu sarılıştan anlayacağınız üzere çok seviyorum onu. Özlem'le hikayelerimiz çok benzer. İkimiz de hukukçuyuz, ikimiz de çevirmeniz, ikimiz de bu işe girmek için aynı insanlarla konuşmuşuz falan. İnternetten sıkça konuşuyorduk ama ilk kez orada görüştük. Hatta bana imzalı çevirmen kopyası verdi :)


Merve Akıncı. Adana fuarında da görüşmüştük ama orada çok muhabbet edememiştik. İzmir fuarında bunu kısmen başardık. Göründüğü gibi, sevilesi bir insan. Geç köşeye goygoy yap öyle harika. Çok seviyorum :D


Arzu Altınanıt. Kendisi harika bir çevirmen. Fuarda da kendi çevirilerini sattı bol bol, hem de imzalı! :) Zaten çok seviyordum, kendisi bana çok yardımcı olan cidden çok büyük saygı duyduğum insanlardan, iyi ki iyi ki fuara geldi de görüştük :)


Yaprak Onur. O da bir çevirmen. Müthiş enerjik, müthiş tatlı. İyi ki fuara geldi :)Nevin ( @Nevininkitapligi ) Ne kadar da mutlu görünüyor değil mi? Çünkü bizi görmek için taa Bursa'dan geldi! Aynur ( @Aynurunkitapligi ) da bizi görmek için Karaman'dan geldi. Bebeklerim ikisi de. Nasııııl seviyorum. Sürekli Whatsapp'ta konuşuyorduk gelmelerine inanılmaz sevindik Tuba'yla :)


 the Codex blogunun sahibi Gizem'le de orada tanıştık. Stantımızdaydı. Bir sevgi pıtırcığı olduğumdan değil, valla o çok tatlı bir insan olduğumdan sevdim onu da :D Çok çok mutlu oldum tanıtığımıza :)

Fuarda bana da çok tatlış hediyeler geldi. bu gördükleriniz hep hediye. Çok harika değiller mi? :) Hediye gelen kitapları kitaplar İzmir'den gelince ayrıca paylaşacağım :) şu keçeden ayraçla magnet Gözde'nin hediyesi. Beni instagramdan takip ettiği ve beni sevdiği içi getirmiş, çok duygulandım ve yerimde zıpladım. Çok harika :DÇünkü Sisters! Bu hatunları çok seviyorum :) Fuarın benim için en güzel şeylerinden biriydi. Siz şimdi anlamıyorsunuz ama bu kadınlar bir harika dostum!


Gamze'yi çoğunuz  biliyordur. Bilmeyenler için: Instagram hesabıblogu Onunla görüşmüş olmak çok güzel :)

Bir diğer Gamze! Herkesle çektirdiğim fotoğrafları koyamadım blog nedense garip uyarılar veriyor ama Gamze çok harika bir insan. Ben bu enerji olaylarından çok anlamam ama Gamze'yi görünce mutlu olasınız geliyor. :) Gülüşünden olsa gerek. :D biz instagramdan görüşüyorduk ve o bize çikolatalar getirdiiii! Çikolata diyorum arkadaşlar, çikolata. Sonra bize harika ayraçlar yapmış el emeği! Hiçbir şey yapmasa da olurdu ya, kendisi yeter :)

Birlikte fotoğrafımın olmadığı Tuğçe Nida Sevin, Onur Birler gibi videolarını/bloglarını severek takip ettiğim  kişiler de var. Tuğçe ablayla fuardaydık Yabancı ve İthaki adına biiiir sürü kitap almış diye duydum :D Merakla bekliyoruz :D

Şu an fotoğtafı bilgisayarda değil de telefonda olan Filiz var bir de. Ephesus stantındaydı. Fuar sonrasında görüşmeye devam ettiğim, tanıştığıma cidden memnun olduklarımdan :)

Neyse işte acısıyla tatlısıyla İzmir kitap fuarı geride kaldı. Çok güzel dostluklar bıraktı bize. diğer fuarlarda görüşmek üzere. Ve şuraya kadar okuyan kişi aşağıya yorum bırakırsa çok sevinirim :D Kendisini tebrik edeceğim :D Fuarda aldıklarımı ayrı ayrı paylaşacağım ama bunun için o kitapların  İzmir'den gelmesi gerek :D

2 yorum:

  1. :))) Sen de bir harikasın dostum <3 :) Çok seviliyorsun, İzmir seninle bir başka güzel olmuştu :)

    YanıtlaSil
  2. Bayılarak ve imrenerek okudum yazını çok güzel olmuş canım daha nice böyle güzel fuarların olur inşallah :)

    YanıtlaSil