27 Aralık 2015 Pazar

Aylin Ay - Zor Aşk - Kitap Yorumu
Evlat olmak, anne ve babanın yanlışlarının cezasını çekmek ve bu cezaların hükmüne boyun eğmek olmamalıydı. Neyin bedelini ödediğini bilmeden, karanlıklarda yaşamak zorunda bırakılmamalıydı hiç kimse.

Asya, babasının yanlışının cezasını ailesinden koparılıp, hiç tanımadığı bir adamla yaşamaya zorlanarak ödeyecekti. Sonradan bunun ceza mı ödül mü olduğunu da düşünmeden edemeyecekti. Boran'ın işi daha zordu. O, hem hayatına zorla dâhil edilen bu kıza alışmaya çalışacak hem de ona alışmaktan köşe bucak kaçacaktı. Üstelik yaşamaya çalıştığı karanlığın içinde neyin yalan neyin doğru olduğunu da bilmiyordu.

Onları zor bir aşk bekliyordu. Bu aşk, yalan hayatları doğruya, karanlığı aydınlığa çevirebilmeleri için bir çıkış sunacaktı onlara. Şimdi yapmaları gereken tek şey; o çıkışı kaçırmamaktı.


Kitabın Adı: Zor Aşk
Yazar: Aylin Ay
Baskı Tarihi: Ekim 2015
Sayfa Sayısı: 480
İSBN: 9786059817141
Kitabın Türü: Roman, Aşk , Edebiyat
Dil: Türkçe
Yayınevi: Agapi Yayınları
Selamlar! Kitap bana yayınevimizin sevgili genel yayın yönetmeni Sibel Hanım'ın hediyesi :) Yazarı Adana fuarına gelmeden, imzamı alıp, iki lafın bellini kırmadan evvel kitabı okumak istiyordum. Şifayı kaptım diye çeviri yapamadığım iki günde elime alıp bitirdiğim bir kitap, 2.5/5 diyorum ve yoruma geçiyorum. :)

Kitap Asya ve Boran'ın hikayesi. Asya'nın babası birtakım kötü kişilere borçlanıyor, bunun ağırlığına dayanamayarak intihar ediyor, gerideyse evi elden gitmek üzere olan bir eş ve iki çocuk bırakıyor. Asya lise son sınıf, okulunu bitirmek istiyor, ancak babasının ölümü üstüne bu Hasan Gençoğlu denen adam evlerini ellerinden almasın diye onunla bir anlaşma yapıyor. Anlaşmaya göre Asya İzmir'e, Hasan Gençoğlu'nun oğlunun yanına çalışmaya gidecek, okulunu da bitirebilecek ve evleri onlarda kalacak. Annesi de istememesine rağmen Asya tek çaresine tutunarak bu yola çıkıyor. Boran ise dengesiz, sinirli ve kötü mafyamsı bir adam. Uyuşturucu falan satıyor. Babasının adını sürdürmek zorunda olduğuna inanıyor. Asya'ya verdiği görev düşmanlarının arasına sızıp bilgiler getirmek. İkili aynı evin içinde olunca da olanlar oluyor, birbirlerine kayıtsız kalamıyorlar ve hikaye başlıyor.

Tam Türk filmi tadında bir kitaptı. Yalan, dolan sert erkek, naif kız, mecburiyet... Son dönemde hiç sevmediğim halde kitapları yarım bırakıyorum ama bu kitapta öyle olmadı. Okudum bitirdim. Ara sıra havada kaldığını düşündüğüm noktalar olmadı değil. Sanki böyle yazar anlatırken bir kapı açmış ve bölüm sonunda daha biz odanın içini tam olarak anlayamadan kapıyı kapatmış gibi. Yani kitabı beğendim evet, bir ilk kitap olarak son dönemde çıkan pek çok kitaba göre iyiydi. Klişe doluydu ama artık alıştık :D Kitabın en çok sonunu sevdim, gözlerim doldu. Ama size o kısmı söylersem spoiler olur diyemiyorum :( Bence kitabın o şekilde bitmesi en iyisiydi, öyle bitmeseydi bu kadar hoşuma gitmezdi sanırım. Manyak mıyım neyim ya :D

Ömer karakterini çok sevdim, kendisinin bir hikayesi olursa okumak isterim :D

Birkaç net mantık hatası vardı. Mesela lisede evlenenler açık liseye kaydettirilir. Az evvel yönetmeliği açıp baktım :D Denizli-İzmir arası uçak seferi yokmuş. :D Böyle şeylere takılmıyorsanız, boş vaktiniz de varsa okunabilecek bir roman. :)

Yazarı da çok alçak gönüllü, çok tatlı biri. Bu aralar çok yaygın olan "Ay ben yazdım, oldum ben artık!" akımına kapılmayan, "Bunu da yazdım ama ben daha iyisini yaparım, gelişirim" diyebilecek kadar olgun biri. Kendisinin Instagram sayfası için Tık Tık

Sağlıcakla kalın! Kalın giyinin, aman hasta olmayın! :)


7 yorum:

 1. gökçem bu kitabı okurken belirttiğin ayrıntıları gülümseyerek okuyacağım :) emeğine sağlık

  YanıtlaSil
 2. Berbat ve iğrenç bi sondu ağlamaktan bir hal oldum gece gecee bir günde okudum her dk yürürken dahi okudum ama boyle berbat bi sonu haletmedi boyle güzel bi kitap bitirdigim an ağlayarak aylin hanıma ulaşmaya çalıştım ama bir turlu bulamadım

  YanıtlaSil
 3. kitaba söyleyecek sözz bulamıyorum muhteşem ama hep sonu aklıma gelince ağlıyorum bunu yapmak zorunda mıydın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap muhteşem den daha güzel bunun ömerin hikayesinide yazın lütfen

   Sil
 4. Ben kitabı 4 gün önce bidirdim hem çok komik hemde hüzünlü ben sonunda agladım

  YanıtlaSil
 5. Ben kitap okumasını sevmeyen biri olarak hayatımda hiç bukadar beni derinden etkileyen ve kiplara sevgimi arttıran bir kitaba denk gelmedim ben aylin ay hocamın ellerinden öpüyorum çok teşekkürler ederim

  YanıtlaSil
 6. Tek kelimeyle harika...👍

  YanıtlaSil